Redeye – Rekordhög bruttomarginal i Boule Diagnostics
Boule rapporterade lägre försäljning än väntat i Q2 på grund av en svag instrumentmarknad. Tappet kompenserades delvis av förbrukningsvaror som har högre marginaler vilket gjorde att resultatet på EBIT-nivå kom in något över förväntan. Vi kommer följa instrumentförsäljningen noga, men tycker inte att man bör dra alltför långtgående slutsatser från ett enskilt kvartal. Vi ser ingen större dramatik i rapporten och gör endast mindre estimatförändringar. Vårt motiverade värde på SEK 61 (58,2) innebär mer än 50% uppsida från dagens aktiekurs. Vi betraktar 2013 som ett mellanår vilket följs av relativt kraftig tillväxt från låga nivåer. Det innebär att värderingsmultiplarna ser väldigt attraktiva ut om man bara blickar ett par år framåt.
Boule Diagnostics rapporterade en svag instrumentförsäljning i Q2, men bruttomarginalen blev rekordhög på grund av en gynnsam produktmix med en stor andel förbrukningsvaror. Det medförde att resultatet slog våra förväntningar på resultat före skatt med cirka en miljon. Vi ser ingen större dramatik i rapporten även om vi kommer följa instrumentförsäljningen noga, inte minst som bolaget också understryker att läget är svårt att bedöma. Osäkerheten kring POC-projektet kvarstår. Vi gör endast mindre estimatrevideringar och vårt nya motiverade värde är 61 kronor per aktie. Boule rapporterade en försäljning på 71,3 (71,0) miljoner kronor vilket var 3% lägre än våra förväntningar. Den rapporterade tillväxten på 0,4% motsvarade en ökning på 2,0% i lokala valutor. Det var framför allt Nordamerika som överraskade på nedsidan vilket till stor del berodde på en utmanande instrumentmarknad. Bolaget framhåller att konsolidering av distributörer kombinerat med en återhållsamhet på grund av konjunkturen som de främsta faktorerna bakom svagheten i regionen. De framhåller att
det är svårt att bedöma hur detta kommer utveckla sig närmaste tiden, men hoppas på en vändning närmaste kvartalen. I övrigt fortsätter satsningarna på tillväxtmarknader som Dubai och Mexiko vilket i bästa fall skulle kunna visa positivt resultat redan i slutet av 2013, men vi tror att den effekten i så fall kommer vara begränsad. Västeuropa fortsätter att vara svagt medan Östeuropa fortfarande inte visar tecken på avmattning.
För att läsa hela analysen se bifogad PDF eller http://www.redeye.se/
Latest news
-
Boule Diagnostics delårsrapport Q1 2025 28 Apr, 2025
-
Boule Diagnostics Interim Report Q1 2025 28 Apr, 2025
-
Boule Diagnostics – Invitation to presentation of the interim report Q1 2025 23 Apr, 2025
-
Boule Diagnostics – Inbjudan till presentation av Q1 2025 23 Apr, 2025
-
Boule Diagnostics publicerar årsredovisningen för 2024 11 Apr, 2025
-
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I BOULE DIAGNOSTICS AB 7 Apr, 2025
-
Boule Diagnostics meddelar stängning av BM950-projektet och ny portföljstrategi 12 Mar, 2025
-
Valberedningens förslag till styrelse 2025 26 Feb, 2025