Veterinärt kliniskt kemi instrument

Exigo C200

Exigo C200

Liten provvolym krävs – särskilt idealisk för mindre djur.

Ett 100 µl prov är allt som behövs för att göra en analys på upp till 17 parametrar  på mindre än 12 minuter. Engångsreagensskivorna som innehåller frystorkade reagens gör instrumentet extremt lätthanterligt. Inga förberedelser, förutspädning eller starttider krävs, ingen individuell laddning av olika parametrar. Enklare än så blir det inte.

Underhållsfri

Engångsrotorerna innehåller alla nödvändiga reagenser och gör Exigo C200 helt underhållsfri. Detta innebär tidsbesparingar för labbet!

Den inbyggda kvalitetskontrollen övervakar instrumentet, rotorn och provet före och under varje analys. Underhållsfritt innebär också tillförlitliga resultat!

Litet fotavtryck och bärbart

Med en liten storlek på endast 190 × 210 × 220 mm och en vikt på 4,2 kg är Exigo C200 ett mobilt system som kräver mycket lite av det värdefulla bänkutrymmet. Med ett handtag kan Exigo C200 enkelt användas av mobila utövare eller bara bäras direkt till din patient, med hjälp av den inbyggda skrivaren kan du få resultat var du än är!

Flera parametrar

Exigo C200 erbjuder flera olika paneler, beroende på önskade parametrar, detta gör att du effektivt kan få upp till 17 parametrar i en analys. Det flexibla systemet erbjuder och kombinerar olika testprinciper inklusive absorptionsspektroskopi, transmissionsturbidimetri och testmetoder för slutpunkt, hastighet eller fast tid.

Intuitivt grafiskt gränssnitt

Systemets 6,5-tums färg-TFT-skärm med självintuitiva pekskärmsflikar, knappar och förklaringar är både tydliga och beskrivande, vilket möjliggör en enkel hantering.

Flexibla inställningar, till exempel parameterenheter och namn, låter dig också anpassa dig till dina egna preferenser och laboratorieprotokoll.

Endast 3 enkla steg krävs för en analys

Tillsätt blodprovet (serum, plasma eller helblod) i valfri rotor.

För in rotorn i instrumentet.

Läs av resultatet – En multiparameteranalys på mindre än 12 minuter!

Produkter

Artikel namnArtikel nummer
Exigo C2001420001
Comprehensive  panel1430002
Health check panel1430003
Liver panel1430004
Kidney panel1430005
Electrolyte panel1430006
Pre-operation panel1430008
Canine CRP panel1430009
Feline SAA panel1430011

Specifikationer

ProvtypHelblod, serum, plasma.
Provvolym100 µL
Körtid12 minuter per prov.
TestmetodAbsorptionsspektroskopi, transmissions
turbidimetri.
Test principSlutpunktmetod, kinetisk reaktion, fast
tidsmetod.
ParametrarUpp till 17, beroende på rotor.
Skärm6.5 tums pekskärm i färg.
Provminne100 000 prov.
Vikt4.2 kg
Dimensioner190 (H) × 210 (W) × 220 (D) mm
HållbarhetstidAlla rotorer har en hållbarhetstid på ett år och bör förvaras vid 2 ° C till 8 ° C.

Parametrar

PanelerParametrar
Comprehensive  panelALB, ALP, ALT, AMY, AST, CREA, GLOB, GLU, GGT, TB, TC, TG, TP, UA, UREA, U/C, A/G
Health check panelALB,ALT, AMY, AST, Ca2+, CK, CREA, GLOB, GLU,  PHOS, TB, TG, TP, UREA, U/C, A/G
Liver panelALB, ALP, ALT, AST, GLOB, GGT, TB, TBA, TC, TP, A/G
Kidney panelALB, Ca2+, CREA, GLU, PHOS, TCO2, UA, UREA, U/C
Electrolyte panelCa2+, Cl-, K+,  Mg2+, Na+, PHOS, TCO2
Pre-operation panelALP, ALT, AST, CK, CREA, GLU, LDH, TP, UREA, U/C
Canine CRP panelAMY, C-CRP, CREA, LPS, UREA, U/C
Feline SAA panelALT, CK, f-SAA, TBA, TP, UREA

Marknadsmaterial

Relaterade produkter

Bli kontaktad av Boule

Fyll i kontaktformuläret så återkommer vi till dig.